RFSL Ungdom manifesterar mot Maria Larsson i Prideparaden

Idag går Stockholms Prideparad genom stadens gator, från Tantolunden till Sjöhistoriska museet. RFSL Ungdom kommer i år manifestera för en politik som tar hbtq-ungdomars ohälsa på allvar.

- Nuvarande folkhälsominister har inte lyft ett finger för att förbättra livssituationen för Sveriges hbtq-ungdomar, säger Felix König, förbundsordförande i RFSL Ungdom. På lördag gör vi en kraftfull markering mot den politik hon står för.

RFSL Ungdom kräver att regeringen möjliggör fler mötesplatser för hbtq-ungdomar, bättre kompetens bland skol- och vårdpersonal, och en rad andra åtgärder inom ramen för folkhälsopolitiken.

- Vi har väntat i fyra år på att någonting ska hända. Nu kommer vi göra klart för Maria Larsson vad vi tycker om hennes arbete, avslutar Felix König.